موج اف
 
پيوندهای روزانه

دولت ماد یکی از سه تیره آریایی ( ماد، پارس و پارت ) فلات ایران است در سال ۱۳۳۲ پیش از تاریخ خورشیدی بود . مردم ایران او را به پادشاهی برگزیدند. شاهنشاه دیاکو همدان ( هگمتانه‌ ) را به پایتختی خود برگزید و در آن بر روی تپه‌ای، هفت دژ تو در تو ساخت و هر یک را به رنگ ویژه‌ای در آورد.دیاکو ۵۳ سال بر ایران فرمانروایی کرد او توانست اتحادی تاریخی بین تیره های مختلف نژاد آریایی ایجاد نماید .
دیاکو ابتدا توانست 7 طایفه قوم ماد را با هم متحد کند ، وی سپس به عنوان رهبر و قاضی آن 7 طایفه انتخاب شد که این مساله در سال 701 قبل از میلاد مسیح اتفاق افتاد. پس از 7 سال رهبری در بین این 7 طایفه، وی از طرف مادها ، پارسها و پارتها به عنوان پادشاه ایران انتخاب شد و تا سال 656 قبل از میلاد مسیح حکومت کرد. ماجراهای به قدرت رسیدن دیاکو در کتاب تاریخ هرودوت آمده است. دیاکو پسر کیاکسار (کسی که می‌تواند خوب نشانه‌گیری کند) و کیاکسار نام پدرش دیاکو را بر فرزند گذاشته بود .
فرهاد پسر دیاکو و دومین پادشاه ایران بود و بین سالهای 665 قبل از میلاد تا 633 قبل از میلاد حکومت کرد. مانند پدرش ، فرهاد هم جنگ بر علیه آشوریان را آغاز کرد اما متاسفانه شکست خورد ، به دست آشور بنی پال افتاد و به دست او کشته شد. جانشین فرهاد ، کیاکسار نام داشت او ارتش ماد را تجدید سازمان و نوسازی کرد و با نَبوپَلَّسَر شاه بابل متحد شد. برای استوارسازی این اتحاد، دختر کیاکسار به نام امتیس به همسری پسر نبوپلسر یعنی بخت‌النصر دوم درآمد. امتیس از زندگی در جلگه میان‌رودان دلگیر شد و برای کوه‌های بلند همدان و ایران دلتنگی بسیار کرد. از این رو بُخت‌النصر دوم به عنوان هدیه برای همسرش دستور ساختن باغ‌های معلق بابل را داد تا بلندای دیوارهای آن برای امتیس حکم کوهساران را داشته باشد.
کیاکسار در جوانی، شکست پدرش، فرهاد را در برابر آشوری ها دیده بود و از آن درس عبرتی آموخته بود. او فهمید که برای مقابله در برابر آشوریان، می بایست نیروی نظامی مجهزی تشکیل دهد. زیرا سربازانی که رؤسای زمین دار جمع آوری می کنند، هرگز از عهده ی سپاه منظم بر نمی آیند. از این رو، بر آن شد که سپاهی رزمی، مانند آشور، بنا کند. این نیرو، مجهز به تیر و کمان و شمشیر و سواره نظام ماهر بود.
کیاکسار با این نیروی نظامی، به سوی نینوا حرکت کرده، آن شهر را محاصره کرد. اما پس از مدتی، به او خبر رسید که سکاها، به ایران هجوم آورده اند. او دست از محاصره برداشت و به مقابله با آنان شتافت. کیاکسار ، در شمال دریاچه ی ارومیه، نبردی سخت با آنان کرد و از آنان شکست خورد. سکاها، 28 سال بر سرزمین ماد تسلط یافتند و کیاکسار، در این مدت، مطیع آنان بود. سکاها، شهر سقز را بنا کردند و آن شهر را پایتخت خود قرار دادند.

با گذشت زمان ، کیاکسار ، تصمیم به بیرون راندن سکاها گرفت. او، فرمانده ی سکاها و سردارانش را به یک میهمانی دعوت کرد و همه ی آنان را یکجا مسموم کرد. سپس، لشکریان سکاها را از سرزمین ایران بیرون راند.
چون از این جهت، آسودگی خاطر فراهم شد، کیاکسار برای بار دوم، تصمیم به نابودی آشوریان گرفت. او و نبوپلسر توانستند با همیاری، امپراتوری آشور را درهم‌شکسته و پایتخت آن یعنی شهر نینوا را در

۶۱۲ پ.م فتح کنند. ساراگوس، چون در برابر ایرانیان و آشوریان، تاب مقاومت نیاورد، خود و خانواده اش را در آتش، سوزاند. سپس، شهر نینوا، با خاک یکسان شد و دنیا از جنایات دولت ستمگر آشور، رهایی یافت.
پس از این پیروزی ، ایرانیها میان رودان ( بین النهرین) ، ارمنستان و بخشهایی از آسیای صغیر و بخش شرقی رود قزل ایرماق را نیز ضمیمه امپراطوری خود کردند. در این شرایط رود قزل ایرماق به عنوان مرز بین امپراطوری قدرتمند ایران و سرزمین لیدیه شد. جنگ معروف بین ایرانی ها و لیدی ها که با نام جنگ قزل ایرماق معروف است ، در 28 ماه می 585 قبل از میلاد مسیح ، به دلیل کسوف ناگهانی پایان یافت.

کیاکسار پس از این که جنگ با پیروزی پسرش ، آستیاگ به پایان رسید از دنیا رفت. آستیاگ مرزهای ایران را تا اروپا گسترش داد او پدربزرگ مادری کوروش هخامنشی بود.

بهار سال 728 پیش از میلاد بود جهان در تب و تاب ایجاد و زایش بزرگترین تمدن تاریخ خویش قرار داشت . سواران بسیاری به سوی هگمتانه روان بودند همه بر این باور که باید دست در دست یکدیگر کشوری یگانه را بنا نهند . در این بین جوانی خوش سیما و بلند نظر نگاه همه ریش سفیدان را شیفته خود ساخته بود همه ایمان داشتن او می تواند چنین کار بزرگی را به سامان برساند . 

دیاکو از تیره ماد ( یکی از سه تیره ایرانی پارت ، ماد و پارس )بود مردم او را به خردمندی و دادگستری می شناختند و برای بر طرف شدن دعاوی بزرگ خویش از او کمک می خواستند . ریش سفیدان سه تیره آریایی در فصل رویش شقایق های سرخ ، دیاکو نخستین فرمانروای ایران را برگزیدند . در آن مجلس دو زن هم در میان ریش سفیدان و بزرگان بودند که هر دو از تیره پارت و پهلوی بودند سه روز پس از انتخاب دیاکو به فرمانروایی از نزدیک با او دیدار کردند و به او گفتند در آشور زنان تحت فشار سارگون (سارگن) هستند و هیچ حقی ندارند آیا تو هم به آن راه خواهی رفت که اگر اینطور باشد دوستی میان ما نیست دیاکو با وجود جوانی گفت ایران سرزمین آزادگان خواهد بود در آزادگی و وارستگی هر که بلندتر باشد میدان بزرگتری در اختیار خواهد داشت .

 دیاکو 53 سال پادشاهی کرد و همه در او دادگستری و گذشت را به نیکی دیدند چنانچه ارد بزرگ اندیشمند نام آشنای کشورمان می گوید : خود را برای پیشرفت مردم ارزانی دار تا مردم پشتیبان تو باشند . دیاکو توانست با پادشاهی شایسته خویش پایه اتحاد جاودانه سه تیره بزرگ آریایی ایران را بریزد که امروز همه ما به این همبستگی افتخار می کنیم . 

[ شنبه ۳٠ امرداد ۱۳۸٩ ] [ ۸:٤٦ ‎ق.ظ ] [ مژگان. ف ف ]

مواد لازم

بادنجان شش عدد
گوشت چرخ کرده 250گرم
نمک و جعفری به میزان لازم
سیر چهارحبه
رب گوجه فرنگی دو قاشق سوپخوری
پیاز یک عدد

طرز تهیه

بادنجان‌ها را از دو ساعت قبل پوست گرفته از وسط‌شان یک برش زده و به آنها نمک می‌زنیم تا تلخی خود را پس بدهد. پیاز خردشده را در مقدار کمی روغن تفت داده، بعد  گوشت و نمک را می‌افزاییم آن‌گاه رب گوجه فرنگی را اضافه می‌کنیم و در آخر پخت جعفری و سیر ریز خردشده را نیز افزوده و از روی حرارت بر می‌داریم. در این لحظه بادنجان‌ها را در روغن مایع سرخ کرده و درون صافی می‌گذاریم. مواد گوشتی را داخل بادنجان‌ها پر کرده و در مقداری رب‌گوجه‌فرنگی سرخ شده که یک لیوان آب به آن افزوده‌ایم ده دقیقه می‌پزیم.

[ سه‌شنبه ۱٩ امرداد ۱۳۸٩ ] [ ۸:٤٠ ‎ق.ظ ] [ مژگان. ف ف ]

[ شنبه ۱٦ امرداد ۱۳۸٩ ] [ ٧:٠٤ ‎ق.ظ ] [ مژگان. ف ف ]

 

نشان داده شده است که مخلوطی از عسل و دارچین بسیاری از بیماریها را درمان می کند. عسل در بیشتر کشورهای جهان تولید می شود. دانشمندان امروزه عسل را به عنوان داروی "رام بان" (بسیار موثر) برای انواع بیماری ها پذیرفته اند. عسل می تواند بدون هیچ گونه عوارض جانبی برای هر نوع بیماری استفاده شود.

 علم امروز می گوید که حتی اگر عسل شیرین است ، اگر در دوز دارو به عنوان درست بکار رود برای بیماران دیابتی نیز ضرر ندارد. عسل و دارچین میتواند به صورتهای مناسب برای درمان بیماریهای زیر بکار رود.

 بیماری های قلبی:
ساخت خمیر عسل و پودر دارچین ، روی نان به جای ژله و مربا ، و خوردن آن را به طور منظم برای صبحانه.  که باعث  کاهش کلسترول در شریان ها و مراقبت  بیمار از حمله قلبی شود. همچنین ، کسانی که تاکنون دچار حمله شده اند با این درمان به صورت روزانه می تونند احتمال حمله دیگر را به فاصله بیشتری بتاخیر اندازند. استفاده منظم باعث رفع نفس تنگی و تقویت ضربان قلب می گردد.

آرتروز :
 بیماران آرتریت ممکن است روزانه ، صبح و شب ، یک فنجان آب داغ با 2 قاشق عسل و 1 قاشق چای خوری پودر دارچین استفاده کنند. اگر به طور منظم بکار برده شود حتی آرتریت مزمن قابل درمان است. در پژوهش اخیر انجام شده در دانشگاه کپنهاگ ، معلوم شد که وقتی پزشکان بیماران خود را با مخلوط 1 قاشق غذاخوری عسل و نصف  قاشق چای خوری پودر دارچین قبل از صبحانه تحت درمان قرار دادند ، آنها دریافتند که در عرض یک هفته ، از 200 نفر عملا 73 بیمار کاملا از درد برطرف شدند ، و طی یک ماه ، اکثرا تمام بیمارانی که نمی توانستند راه بروند و یا به دلیل ورم مفاصل به اطراف حرکت کنند، راه رفتن بدون درد را شروع کنند.

عفونت مثانه :
 هنگامی که  2 قاشق غذاخوری پودر دارچین و یک قاشق چای خوری عسل در یک لیوان آب ولرم تهیه و نوشیده شود می تواند باعث از بین رفتن جرمها و میکروبهای مثانه شود.

دندان درد :
برای کاهش درد دندان میتوان  1 قاشق چای خوری پودر دارچین و 5 قاشق چایخوری عسل را روی دندان درد قرار داد. این عمل ممکن است 3 بار در روز تا زمانی که دندان درد متوقف شود استفاده شود.
 
 
کلسترول :
 هنگامی که دو قاشق غذاخوری عسل و سه قاشق چایخوری پودر دارچین را در 16 اونس آب جوش مخلوط کرده و به بیمار کلسترولی بدهیم ، مشخص شده است که  سطح کلسترول در خون در عرض دو ساعت 10 درصد کاهش می یابد. همانطور که برای بیماران مبتلا به اماس مفصل ذکر شد ، در صورت تکرار 3 بار در روز ، هر کلسترول مزمنی درمان می شود.  بر اساس اطلاعات بیان شده در مجلات ، مصرف عسل خالص با غذای روزانه مشکلات  کلسترول. را برطرف میکند. به هر حال ، اگر شما  داروی کلسترول مصرف می کنید دست نگه دارید ! همه آنها حاوی استاتین هستند که ماهیچه های شما را تضعیف می کنند از جمله  ماهیچه های قلب شما و هیچ یک برای جلوگیری از حملات قلبی یا سکته مغزی تایید نشده است!!!!  

 سرما خوردگی :
 کسانی که مبتلا به سرماخوردگی معمولی و یا شدید هستند باید 1 قاشق عسل ولرم را با 4 / 1 قاشق پودر دارچین را در روز به مدت 3 روز استفاده کنند. این فرایند اغلب سرفه مزمن و سرماخوردگی را درمان کرده و سینوسها را پاک میکند.

 ناراحتی معده:
 عسل با پودر دارچین دردهای معده را درمان کرده و معده را از ریشه از زخم معده تخلیه میکند.

گاز معده:
 مطالعات انجام شده در هند و ژاپن نشان داده است که  اگر عسل با پودر دارچین مصرف شود گاز معده برطرف می گردد.

 سیستم ایمنی بدن:
استفاده روزانه از عسل و پودر دارچین سیستم ایمنی بدن را تقویت و بدن را از حملات ویروسی و باکتریایی محافظت می کند.  دانشمندان دریافتند که عسل دارای ویتامین های مختلف و مقادیر زیاد آهن است. استفاده مداوم از عسل باعث تقویت گلبولهای سفید خون در  مبارزه با بیماری های باکتریایی و ویروسی می شود.

[ پنجشنبه ۱٤ امرداد ۱۳۸٩ ] [ ٩:٠۸ ‎ق.ظ ] [ مژگان. ف ف ]

وقتی اتومبیل با سرعت ۱۲۰ کیلومتر با یگ گرگ در جاده تصادف می کند، راننده تصور می کند حیوان کشته شده و توقف نمی کند. زمانی که با طی مسافتی حدود 950 کیلومتر به خانه می رسد متوجه می شود گرگ زنده است و بعد از بیرون آوردن گرگ معلوم می شود حتی زخمی هم نشده است.

[ سه‌شنبه ۱٢ امرداد ۱۳۸٩ ] [ ٦:٥٧ ‎ق.ظ ] [ مژگان. ف ف ]

مواد لازم برای دو نفر:

سینه مرغ ١ عدد (حدود ۵٠٠گرم)
پیازکوچک 1 عدد
تخم مرغ   2 عدد
دم پیازچه  حدود 50 گرم(‌خردشده)
هویج متوسط  2 عدد
سیب زمینی متوسط   1 عدد
روغن مایع  1 قاشق غذاخوری
ماست سفت  2 قاشق غذاخوری
"می توانیم به جای ماست اینها رو جایگزین کنیم :
شیر  ٢ قاشق غذاخوری
آرد نان  ٣قاشق غذاخوری
بکینگ پودر  1 قاشق مرباخوری"
آردسیب زمینی   1 قاشق غذاخوری
جعفری خرد شده   3 قاشق غذاخوری
پنیرگودا   150 گرم
نمک و فلفل و ادویه   به میزان لازم

 

طرزتهیه:

مرغ رو با پیاز و نمک و فلفل و ادویه چرخ کنید یک بار مرغ رو تنها چرخ کنید بعد یک بار دیگه باپیاز. سیب زمینی و هویج رو باهم توی خرد کن خرد کنید خیلی ریز. میشه هر دو رو رنده کرد. زرده و سفیده تخم مرغ رو جدا می کنیم‌،‌زرده رو کاملاً‌می زنیم تا سفید بشه،‌ بعد مرغ و پیاز و توی رزده تخم مرغ می ریزیم و مخلوط می کنیم. بعد سیب زمینی و هویج رو،‌بعد  روغن مایع و ادویه و پنیر گودا رو اضافه می کنیم. دم پیازچه و جعفری رو هم حسابی ریز خرد می کنیم و اضافه می کنیم در این قسمت ماست رو اضافه می کنیم. مواد رو حسابی مخلوط می کنیم. سفیده تخم مرغ رو به مواد اضافه می کنیم.

اگر از شیر و آرد نان استفاده می کنید آرد رو توی شیر حل کنید. بعد با مخلوط پیاز و مرغ مخلوط می کنیم.

مواد رو توی ظرف مناسب فر می ریزیم و رویش رو با فویل می پوشانیم. روی حرارت ٢٠٠ درجه سانتی گراد به مدت حدود یک ساعت قرار می دهیم. حدود ١۵ دقیقه آخر پخت کاغذ آلمینیوم رو از روی ظرف برمی داریم تا روی پودینگ مون طلایی بشود. برای سرو پودینگ ها رو برش می دهیم با سبزی جات دلخواه سرو می کنیم.

[ جمعه ۸ امرداد ۱۳۸٩ ] [ ٤:٢۳ ‎ب.ظ ] [ مژگان. ف ف ]

پاندای قرمز یا پاندای کوچک، پستانداری تقریبا گیاهخوار بوده و به نوعی متخصص در خوردن نی است و با حدود 40 تا 60 سانتی‌متر طول و 3 تا 6 کیلوگرم وزن کمی‌ بزرگ‌تر از گربه خانگی است. او بومی رشته کوه‌های هیمالیا در بوتان، جنوب چین، هند، لائوس، نپال و برمه است و در ایالت «سیکیم» هندوستان از آن به عنوان حیوانی تشریفاتی استفاده می‌شود و نیز برکت جشن‌های بین‌المللی «دارجیلینگ» به حساب می‌آید.

در حال حاضر جمعیت تقریبی پانداهای قرمز به کمتر از 2500 عدد می‌رسد و با از بین رفتن زیستگاه آنها، تعداد این جانور رو به کاهش است.

این حیوانات شفقی هستند چرا که بیشتر به هنگام طلوع آفتاب و در تاریکی به فعالیت مشغول می شوند. آن ها صداهای مختلفی چون سوت،جیغ،خرخر و هیس هیس(صدای مار) از خود تولید می کنند.حیواناتی چون ببر سفید و سمور گردن زرد، پاندای قرمز را شکار می کنند.

پاندای قرمز پستانداری خجالتی با دم دراز است که در جنگل های سرد و کوهستانی نپال،برمه و نواحی مرکزی چین زندگی می کند.

دوگونه باقی مانده از پانداهای قرمز عبارتند از: پاندای قرمز غربی که در مناطق غربی زیستگاه خود زندگی می‌کند و دیگری که اندکی بزرگ‌تر است پاندای قرمز «استاین» نام دارد که در منطقه‌ شمال شرقی زیستگاه خود زندگی می‌کند. پاندای قرمز غربی علائم روشن‌تری بویژه در صورت خود دارد، در حالی که پاندای قرمز استاین علائم واضحی در صورت خود دارد. طبقه‌بندی پاندای قرمز و پاندای عظیم‌الجثه (پاندای سفید و سیاه) به عنوان دوگونه‌ای که مشخصات خرس و راکون را به طور مشترک دارا هستند، دهه‌های متوالی مورد بحث بوده است. آنها از لحاظ نژادی تا اندازه‌ای به نژادهای اوایل دوره سوم زمین شناسی شباهت دارند. اجداد مشترک آنها که متعلق به دهها میلیون سال پیش هستند، به طور گسترد‌ه‌ای در اروپا آسیا یافت می‌شوند. سنگواره‌های پاندای قرمز در چین، شرق انگلستان و غرب کشف شده‌اند و بتازگی محققان تعدادی از سنگواره‌ها را که تصور می‌کنند گونه جدیدی از پاندای قرمز باشد در امریکای شمالی پیدا کرده‌اند. پاندای قرمز بومی آسیای جنوب شرقی در امتداد نیم دایره‌ای متشکل از تپه‌ ماهورهای رشته کوه هیمالیا از غرب نپال، از جنوب تبت و بوتان و از شمال غربی هند و از شرق به مناطق کوهستانی برمه (میانمار) و برخی از رشته کوه‌های ایالتی از چین هستند. رشته کوه‌های هنگخوان‌ (Hengduan) چین در اوایل دوره یخبندان پناهگاه امنی برای پانداهای قرمز و دیگر حیوانات به شمار می‌آمده است.
  پانداهای قرمز پراکندگی گسترده‌ای از شمال شرقی چین تا جنوب غربی هندوستان دارند.

پانداهای قرمز در آب و هوایی متعادل بین 10 تا 25 درجه سانتی‌گراد زندگی می‌کنند که در طول سال تغییر دمای کمی دارد و دمای بالای 25 درجه را نمی‌توانند تحمل کنند. در نتیجه پانداهای قرمز در طول روزهای گرم زیر سایه درختان می‌خوابند و روی شاخه‌های دو شاخه دراز کشیده و یا به صورت مچاله شده و در حالی که با دم خود، صورتشان را می‌پوشانند در شکاف درختان می‌خوابند و هنگام غروب و صبح‌های زود به دنبال غذا می‌روند. آنها مناطق کوهستانی پردرخت در بلندی‌های 1800 تا 4800 متر را برای زندگی ترجیح می‌دهند و با پانداهای عظیم‌الجثه در یک مکان زندگی می‌کنند. پانداهای قرمز برای زندگی از درختان توخالی قدیمی و حفره‌های سنگی امن استفاده می‌کنند. بسیاری از پانداهای قرمز در باغ وحش‌های سراسر دنیا اسیر هستند.

[ چهارشنبه ٦ امرداد ۱۳۸٩ ] [ ٩:٥۳ ‎ق.ظ ] [ مژگان. ف ف ]

اگه فاصله افتاده ، اگه من با خودم سردم

تو کاری با دلم کردی که فکرشم نمی کردم

چه آسون دل بریدی از دلی که پای تو گیره

که از این بدترم باشی واسه تو نفسش میره

نمی ترسم اگه گاهی دعامون بی اثر میشه

همیشه لحظه ی آخر خدا نزدیکتر میشه

تو رو دست خودش دادم که از حالم خبر داره

که حتی از تو چشماشو  یه لحظه بر نمیداره

مریضم کرده تنهایی، ببین چه سرد و خاموشم

من انقدر اشک می ریزم که برگردی به آغوشم

تو امید منی اما داری از دست من میری

با دستای خودت داری همه هستیمو میگیری

دعا کردم تو رو بازم با چشمی که نخوابیده

مگه می زاره دلتنگی مگه گریه امون میده

چه تلخه تو همون باشی که تنهائیمو می سازه

یه چیزی جا بزار اینجا منو یاد تو بندازه

صدا کن اسممو شاید از این کابوس برگردم

تو کاری با دلم کردی که فکرشم نمی کردم

حسابش رفته از دستم شبایی رو که بیدارم

شاید از گریه خوابم برد درارو  باز می زارم

                                                        شاعر : حدیث دهقان

[ یکشنبه ۳ امرداد ۱۳۸٩ ] [ ۱:۳٤ ‎ب.ظ ] [ مژگان. ف ف ]

سکوت، سرشار از سخنان ناگفته است
از حرکات ن
اکرده،
اعتراف به عشق
های نهان
و شگفتی
های بر زبان نیامده.

در این سکوت،
حقیقت ما نهفته است.
حقیقت تو
و من...

                                  یادش گرامی و نامش جاودان

[ جمعه ۱ امرداد ۱۳۸٩ ] [ ۱٠:٠٧ ‎ب.ظ ] [ مژگان. ف ف ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

ترانه ی ما ترانه ی بیهودگی نیست چرا که عشق حرفی بیهوده نیست.
موضوعات وب
RSS Feed