موج اف
 
پيوندهای روزانه

در یک شب سرد زمستانی یک زوج  وارد رستوران بزرگی شدند. آنها در میان زوجهای جوانی که در آنجا حضور داشتند بسیار جلب توجه می‌کردند…

بسیاری از آنان، زوج سالخورده را تحسین می‌کردند و به راحتی می‌شد فکرشان را از نگاهشان خواند:
نگاه کنید، این دو نفر عمری است که در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند و چقدر در کنار هم خوشبختند.
پیرمرد برای سفارش غذا به طرف صندوق رفت. غذا سفارش داد ، پولش را پرداخت و غذا آماده شد. با سینی به طرف میزی که همسرش پشت آن نشسته بود رفت و رو به رویش نشست.
یک ساندویچ همبرگر، یک بشقاب سیب زمینی خلال شده و یک نوشابه در سینی بود.
پیرمرد همبرگر را از لای کاغذ در آورد و آن را با دقت به دو تکه ی مساوی تقسیم کرد.
سپس سیب زمینی ها را به دقت شمرد و تقسیم کرد.
پیرمرد کمی‌نوشابه خورد و همسرش نیز از همان لیوان کمی‌نوشید. همین که پیرمرد به ساندویچ خود گاز می‌زد مشتریان دیگر با ناراحتی به آنها نگاه می‌کردند و این بار به این فــکر می‌کردند که آن زوج پیــر احتمالا آن قدر فقیــر هستند که نمی‌توانند دو ساندویچ سفــارش بدهند.

پیرمرد شروع کرد به خوردن سیب زمینی‌هایش. مرد جوانی از جای خو بر خاست و به طرف میز زوج پیر آمد و به پیر مرد پیشنهاد کرد تا برایشان یک ساندویچ و نوشابه بگیرد. اما پیر مرد قبول نکرد و گفت :  همه چیز رو به راه است، ما عادت داریم در همه چیز شریک باشیم.
مردم کم کم متوجه شدند در تمام مدتی که
پیرمرد غذایش را می‌خورد، پیرزن او را نگاه می‌کند و لب به غذایش نمی‌زند.

بار دیگر همان جوان به طرف میز رفت و از آنها خواهش کرد که اجازه بدهند یک ساندویچ دیگر برایشان سفارش بدهد و این دفعه پیر زن توضیح داد: ماعادت داریم در همه چیز با هم شریک باشیم.
همین که پیرمرد غذایش را تمام کرد، مرد جوان طاقت نیاورد و باز به طرف میز آن دو آمد و گفت: می‌توانم سوالی از شما بپرسم خانم؟
-پیرزن جواب داد: بفرمایید
چرا شما چیزی نمی‌خورید ؟ شما که گفتید در همه چیز با هم شریک هستید. منتظر چی هستید؟
-پیرزن جواب داد:  منتظر دندانهــــــا!!

[ دوشنبه ٢٦ مهر ۱۳۸٩ ] [ ۸:۳٦ ‎ب.ظ ] [ مژگان. ف ف ]

خیار شور به سبک آمریکایی

 
این خیارشور ترد، کمی شیرین و کمی ترش، بسیار خوشمزه و نیرو بخش است. از تهیه آن پشیمان نخواهید شد. به شما توصیه می‌کنیم همراه ما این خیارشور بسیار خوشمزه را تهیه و نوش جان کنید.

طرز تهیه خیار شور به سبک آمریکایی:

مواد لازم:

12 فنجان خیار کوچک برش ضخیم داده شده (در حدود 4 عدد)
2 عدد پیاز حلقه شده نازک
2 قاشق غذا خوری نمک پاک شده
4 تا 5 فنجان یخ خرد شده
3 فنجان شکر دانه دانه
3 فنجان سرکه سیب
2 قاشق غذا خوری دانه‌های خردل
2 قاشق چای خوری دانه‌های کرفس
4 عدد زنجبیل تازه ورقه شده ضخیم

این ترشی ترد، کمی شیرین و کمی ترش بسیار خوشمزه است که کام شما را به هیجان خواهد ‌آورد. از تهیه آن پشیمان نخواهید شد. به شما توصیه می‌کنیم همراه ما این ترشی بسیار خوشمزه را تهیه و نوش جان کنید.

انتخاب خیار

 خیار‌های مناسب را انتخاب کنید و آنها را به خوبی شستشو دهید. خیارهایی را انتخاب کنید که سبز، سفت و بدون لک باشد.


اضافه کردن نمک و حلقه های پیاز

 نمک باعث دو رنگه شدن خیارها می‌شود و جلوه ای ابری به آن می‌دهد.

 

 سرد و سنگین

 در یک کاسه بزرگ خیارها، نمک و پیاز را به آرامی بریزید و بعد آنها را به یک آبکش انتقال دهید، که در یک کاسه قرار گرفته باشد. آنها را در یخ به صورت لایه لایه بخوابانید. روی آن یک بشقاب سنگین بگذارید و برای یک شب یا 24 ساعت آن را به همین طریق نگه دارید.


آماده سازی شربت

 هنگامیکه خیارها در یخ می‌باشند شما شربت را تهیه کنید. این کار برای دادن مزه انتهایی به خیارها می‌باشد.برای تهیه شربت آن، در یک قابلمه مناسب شکر، دانه‌های خردل، دانه‌های کرفس و زنجبیل را مخلوط کنید. آن را حرارت دهید تا به جوش آید، حرارت را کاهش دهید و بگذارید 3 دقیقه بدون درپوش بجوشد. آن را از حرارت بردارید و بگذارید خنک شود درب آن را ببندید و بگذارید کاملا سرد شود تا برای بقیه کار آماده شود.

  

اضافه کردن شربت

 وقتی که خیارها کاملا سرد شد، آبکش را از کاسه خارج کنید تا خیارها از آب جدا شود. خیارها را به ظرفی دیگر انتقال دهید. شربت تهیه شده را توسط یک صافی پارچه‌ای به خیارها اضافه کنید. آن را روی حرارت ملایم قرار دهید و گهگاهی آن را هم بزنید. سپس آن را از حرارت بردارید. بهتر است از یک صافی استفاده کنید تا چاشنی شما از منافذ آن عبور نکند و تنها عصاره آن به ترشی شما افزوده شود. برای نتیجه بهتر از صافی پارچه‌ای استفاده کنید.

 

حرارت دادن به خیارها

 خیارها را حرارت دهید و اجازه دهید تا بجوشد. گهگاه آن را هم بزنید و مراقب پخت آن باشید

 

 ریختن خیارها در بطری

 با یک ملاقه خیارها را وارد بطری‌های مورد نظر ضد عفونی شده کنید. البته کمی از سر آن خالی نگه دارید. روی خیار‌ها باید با شربت داغ پوشیده شود. لبه‌های بطری را با یک دستمال مرطوب تمیز کنید. درپوش آن را بگذارید، باید کاملا بسته باشد. آنها را در یخچال به صورت وارونه قرار دهید. 

[ جمعه ٢۳ مهر ۱۳۸٩ ] [ ٥:٠٧ ‎ب.ظ ] [ مژگان. ف ف ]

[ یکشنبه ۱۸ مهر ۱۳۸٩ ] [ ٦:٤٢ ‎ب.ظ ] [ مژگان. ف ف ]

به مناسبت ١٣ مهرماه سالروز درگذشت فریدون فروغی

خواهم تو شوی
محبوب دلم
چون نرگس من
دیوانه من
رویت رخ من
سویت ره من
هستی چو بهشت
کاشانه من
پروانه من
پروانه من
بی تو چه کنم
مستانه من
اوای تو شد
هم نغمه من
ای لاله من
بردی دل من
پروانه من
پروانه من
بی تو چه کنم
مستانه من
اوای تو شد
هم نغمه من
ای لاله من
بردی دل من

[ پنجشنبه ۱٥ مهر ۱۳۸٩ ] [ ۱٠:۳٤ ‎ب.ظ ] [ مژگان. ف ف ]

وقتی صحبت از تخم پرندگان می‌شود همه به یاد تخم‌مرغ می‌افتیم؛ طوری که انگار سایر پرندگان تخمی نمی‌گذارند و اگر هم می‌گذارند، قابل خوردن نیست اما ...

 

آهن تخم بلدرچین 7 برابر تخم مرغ است.
وقتی صحبت از تخم پرندگان می‌شود همه به یاد تخم‌مرغ می‌افتیم؛ طوری که انگار سایر پرندگان (مثلا بلدرچین، غاز یا بوقلمون) تخمی نمی‌گذارند و اگر هم می‌گذارند، قابل خوردن نیست.
در حالی که هر یک از اینها از منظری ارزش تغذیه‌ای خاص خود را دارند و بنابراین مصرف هر یک از آنها به افرادی با شرایط ویژه توصیه می‌شود...
 می‌پرسید چه کسانی؟ توصیه می‌کنم این مطلب را تا انتها بخوانید تا جواب سوالتان را بگیرید.
از تخم بلدرچین شروع کنیم. درباره تخم بلدرچین بهتر است این طور آغاز کنیم که این ماده غذایی در مقایسه با تخم‌مرغ 6 برابر ویتامین‌A، 7 برابر آهن و 5 برابر فسفر دارد. تخم این پرنده به دلیل دارا بودن مواد مغذی فراوان در درمان کم‌خونی، سل، کاهش استرس، درمان ناتوانی جنسی و همچنین بعد از اعمال جراحی به خصوص پس از زایمان، بسیار مفید است.
جالب است بدانید به دلیل اینکه بعد از اعمال جراحی فعالیت‌های ترمیمی افزایش می‌یابد، مصرف این ماده غذایی توصیه می‌شود زیرا انرژی از دست‌رفته به بیمار بازمی‌گردد.
براساس برخی از مطالعات، مصرف این ماده غذایی سبب افزایش شیر مادر هم خواهد شد. از طرفی مصرف تخم بلدرچین در رژیم‌های بدنسازی و ورزشکاران بسیار سودمند است چراکه به دلیل دارا بودن ویتامین‌های گروه B، سبب افزایش انرژی در بدن می‌شود.
در ضمن، میزان کلسترول زرده تخم بلدرچین بسیار پایین‌تر از تخم‌مرغ است. در تخم بلدرچین ماده شبه کورتن و ضدالتهابی نیز وجود دارد که به درمان آسم و بیماری‌های التهابی نظیر آرتریت روماتویید کمک می‌کند. پس هر از چند گاهی این ماده غذایی ارزشمند را در برنامه غذایی اعضای خانواده‌تان بگنجانید.
خاصیت ضدمیکروبی تخم‌مرغ
درباره تخم‌مرغ، ماده غذایی پرمصرفی که پای ثابت یک سفره صبحانه مفصل است، جالب است بدانید که هر یک عددش حاوی مقادیر مناسبی از پروتئین بوده و بین انواع تخم پرندگان این تخم دارای بهترین نوع پروتئین است و به آسانی هضم می‌شود. علاوه بر آن،
استفاده از تخم‌مرغ در مقایسه با تخم پرندگان ارجح است و دلیل آن هم میزان پروتئین بالا و مقدار آنتی‌اکسیدانی است که در زرده آن وجود دارد. از این رو، مصرف آن به‌خصوص برای سالمندان بسیار توصیه می‌شود.
تخم‌مرغ خاصیت ضدمیکروبی نیز دارد چراکه لیزوزیم و آویدین موجود در سفیده تخم‌مرغ، مانع از رشد باکتری‌های مضر در دستگاه گوارش می‌شود. رنگ زرد زرده آن نیز به دلیل آنتی‌اکسیدانی موسوم به گزانتوفیل است که خاصیت ضدسرطانی دارد.
به علاوه مصرف 3 عدد تخم‌مرغ در هفته به خاطر دارابودن لوتئین و گزانتین مانع از بروز کاتاراکت (آب مروارید) شده و خاصیت پیشگیرانه دارد. تخم‌مرغ به خاطر داشتن ترکیباتی خاص، از پیشرفت یا ابتلا به آلزایمر نیز جلوگیری می‌کند. در تخم‌مرغ برخی ایمونوگلبولین‌ها وجود دارند که در سایر تخم‌ پرندگان به جز تخم‌ بلدرچین موجود نیست. بنابراین بروز بسیاری از عفونت‌های دستگاه گوارش از جمله اسهال را کاهش می‌دهد.
لازم است همین‌جا اضافه کنیم که
بین انواع تخم پرندگان فقط خوردن تخم‌مرغ برای افراد مبتلا به نقرس مفید است. به دلیل اینکه مصرف تخم سایر پرندگان باعث بالا رفتن اسید اوریک شده و حملات نقرس را تشدید می‌کند.
تخم‌مرغ حاوی مقادیر بالای کلسترول نیز هست اما به علت وجود مقادیر زیاد لستین به همراه کلسترول در زرده تخم‌مرغ خوشبختانه کلسترول آن در مقادیر بالا جذب نمی‌شود بنابراین در افراد مبتلا به کلسترول خون مصرف 3 تا 4 عدد تخم‌مرغ در هفته مشکلی ایجاد نخواهد کرد.
تخم غاز منبع کلسیم است
درباره تخم این پرنده باید بگوییم که یک عدد تخم‌ غاز حدود 266 کیلوکالری انرژی دارد که 172 کیلوکالری آن مربوط به چربی موجود در آن است.
همچنین یک عدد تخم غاز حاوی 9/1 گرم کربوهیدرات است که مقدار آن بسیار جزیی است. تخم غاز منبع خوبی از
ویتامین B12، ویتامین B6، روی، ویتامین E و ویتامین A، کلسیم، منیزیم، پتاسیم، مس و منگنز است بنابراین بد نیست برای تنوع و تأمین مواد مغذی یاد شده هر چند وقت یکبار اگر تخم این پرنده در دسترس‌تان بود آن را خریداری کرده و در غذاهایی مانند انواع کوکو استفاده کنید.
تخم بوقلمون دشمن پیری است
از ویژگی‌های منحصر به فرد تخم بوقلمون، آهن بسیار بالای آن است. هر یک عدد آن 111 میلی‌گرم آهن دارد که آهن آن بسیار قابل جذب است. میزان منیزیم تخم بوقلمون از تمام انواع تخم پرندگان بیشتر است.
ویتامین E منحصر به فرد در تخم بوقلمون سبب شده به این ماده غذایی لقب ضدپیری بدهند همین‌جا لازم است اضافه کنیم که در تخم‌مرغ در مقایسه با تخم بوقلمون ویتامین E بالایی دیده نمی‌شود. نکته مهم این است که برخلاف تخم‌مرغ چربی موجود در این ماده غذایی از نوع غیراشباع بوده (شبیه چربی گیاهان) و کلسترول آن بسیار کمتر از تخم‌مرغ است.

[ پنجشنبه ۱٥ مهر ۱۳۸٩ ] [ ٧:۱٧ ‎ب.ظ ] [ مژگان. ف ف ]

می خواستم زندگی کنم ، راهم را بستند
ستایش کردم ، گفتند خرافات است
عاشق شدم ، گفتند دروغ است
گریستم ، گفتند بهانه است
خندیدم ، گفتند دیوانه است
دنیا را نگه دارید ، می خواهم پیاده شوم !


انسان مجبور نیست حقایق را بگوید ولی مجبور است چیزی را که می گوید حقیقت داشته باشد


خدایا چگونه زندگی کردن را به من بیاموز چگونه مردن را خود خواهم آموخت


تهمت و دروغ را دشمن سفارش میدهد و منافق میسازد و عوام فریب پخش میکند وعامی انرا میپذیرد

هرگز از کسی که همیشه با من موافق بود ، چیزی یاد نگرفتم . . . 


 خدایا شهرت منی را که میخواهم باشم قربانی منی را که: میخواهند باشم نکند


انسان به اندازه ای که به مرحله انسان بودن نزدیک می شود ،احساس تنهایی بیشتری می کند


انسان عبارت است از یک تردید. یک نوسان دائمی. هر کسی یک سراسیمگی بلاتکلیف است.


خداوندا من با تمام کوچکیم یک چیز از تو بیشتر دارم و آن هم خدای است که من دارم و تو نداری

هر کس بد ما به خلق گوید ما چهره دل نمی خراشیم ما خوبی او به خلق گوییم تا هردو دروغ گفته باشیم


خدایا هر که را عقل دادی ، چه ندادی؟ و هر که را عقل ندادی ، چه دادی؟؟؟


با شیطان هم داستان شدم تا در برابر هیچ آدمی سر تسلیم فرود نیاورم.

[ دوشنبه ۱٢ مهر ۱۳۸٩ ] [ ۱٠:٥٥ ‎ب.ظ ] [ مژگان. ف ف ]

یک روز صبح، چنگیزخان مغول و درباریانش برای شکار بیرون رفتند. همراهانش تیرو کمانشان را برداشتند و چنگیزخان شاهین محبوبش را روی ساعدش نشاند. شاهین از هر پیکانی دقیق تر و بهتر بود، چرا که می توانست در آسمان بالا برود و آنچه را ببیند که انسان نمی دید.

آن روز با وجود تمام شور و هیجان گروه، شکاری نکردند. چنگیزخان مایوس به اردو برگشت، اما برای آنکه ناکامی اش باعث تضعیف روحیه ی همراهانش نشود، از گروه جدا شد و تصمیم گرفت تنها قدم بزند.

بیشتر از حد در جنگل مانده بودند و نزدیک بود خان از خستگی و تشنگی از پا در بیاید. گرمای تابستان تمام جویبارها را خشکانده بود و آبی پیدا نمی کرد، تا اینکه رگه ی آبی دید که از روی سنگی جاری بود. خان شاهین را از روی بازویش بر زمین گذاشت و جام نقره ی کوچکش را که همیشه همراهش بود، برداشت. پرشدن جام مدت زیادی طول کشید، اما وقتی می خواست آن را به لبش نزدیک کند، شاهین بال زد و جام را از دست او بیرون انداخت.

چنگیز خان خشمگین شد، اما شاهین حیوان محبوبش بود، شاید او هم تشنه اش بود. جام را برداشت، خاک را از آن زدود و دوباره پر کرد.

اما جام تا نیمه پر نشده بود که شاهین دوباره آن را پرت کرد و آبش را بیرون ریخت. چنگیزخان حیوانش را دوست داشت، اما می دانست نباید بگذارد کسی به هیچ شکلی به او بی احترامی کند، چرا که اگر کسی از دور این صحنه را می دید، بعد به سربازانش می گفت که فاتح کبیر نمی تواند یک پرنده ی ساده را مهار کند.

این بار شمشیر از غلاف بیرون کشید، جام را برداشت و شروع کرد به پر کردن آن. یک چشمش را به آب دوخته بود و دیگری را به شاهین. همین که جام پر شد و می خواست آن را بنوشد، شاهین دوباره بال زد و به طرف او حمله آورد. چنگیزخان با یک ضربه ی دقیق سینه ی شاهین را شکافت.

ولی دیگرجریان آب خشک شده بود. چنگیزخان که مصمم بود به هر شکلی آب را بنوشد، از صخره بالا رفت تا سرچشمه را پیدا کند. اما در کمال تعجب متوجه شد که آن بالا برکه ی آب کوچکی است و وسط آن، یکی از سمی ترین مارهای منطقه مرده است. اگر از آب خورده بود، دیگر در میان زندگان نبود. خان شاهین مرده اش را در آغوش گرفت و به اردوگاه برگشت. دستور داد مجسمه ی زرینی از این پرنده بسازند و روی یکی از بال هایش حک کنند:


یک دوست، حتی وقتی کاری می کند که دوست ندارید، هنوز دوست شماست.


و بر بال دیگرش نوشتند:


هر عمل از روی خشم، محکوم به شکست است.

[ یکشنبه ٤ مهر ۱۳۸٩ ] [ ۱٠:٠۸ ‎ب.ظ ] [ مژگان. ف ف ]

[ پنجشنبه ۱ مهر ۱۳۸٩ ] [ ٩:٢٠ ‎ق.ظ ] [ مژگان. ف ف ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

ترانه ی ما ترانه ی بیهودگی نیست چرا که عشق حرفی بیهوده نیست.
موضوعات وب
RSS Feed