موج اف
 
پيوندهای روزانه

پاندای قرمز یا پاندای کوچک، پستانداری تقریبا گیاهخوار بوده و به نوعی متخصص در خوردن نی است و با حدود 40 تا 60 سانتی‌متر طول و 3 تا 6 کیلوگرم وزن کمی‌ بزرگ‌تر از گربه خانگی است. او بومی رشته کوه‌های هیمالیا در بوتان، جنوب چین، هند، لائوس، نپال و برمه است و در ایالت «سیکیم» هندوستان از آن به عنوان حیوانی تشریفاتی استفاده می‌شود و نیز برکت جشن‌های بین‌المللی «دارجیلینگ» به حساب می‌آید.

در حال حاضر جمعیت تقریبی پانداهای قرمز به کمتر از 2500 عدد می‌رسد و با از بین رفتن زیستگاه آنها، تعداد این جانور رو به کاهش است.

این حیوانات شفقی هستند چرا که بیشتر به هنگام طلوع آفتاب و در تاریکی به فعالیت مشغول می شوند. آن ها صداهای مختلفی چون سوت،جیغ،خرخر و هیس هیس(صدای مار) از خود تولید می کنند.حیواناتی چون ببر سفید و سمور گردن زرد، پاندای قرمز را شکار می کنند.

پاندای قرمز پستانداری خجالتی با دم دراز است که در جنگل های سرد و کوهستانی نپال،برمه و نواحی مرکزی چین زندگی می کند.

دوگونه باقی مانده از پانداهای قرمز عبارتند از: پاندای قرمز غربی که در مناطق غربی زیستگاه خود زندگی می‌کند و دیگری که اندکی بزرگ‌تر است پاندای قرمز «استاین» نام دارد که در منطقه‌ شمال شرقی زیستگاه خود زندگی می‌کند. پاندای قرمز غربی علائم روشن‌تری بویژه در صورت خود دارد، در حالی که پاندای قرمز استاین علائم واضحی در صورت خود دارد. طبقه‌بندی پاندای قرمز و پاندای عظیم‌الجثه (پاندای سفید و سیاه) به عنوان دوگونه‌ای که مشخصات خرس و راکون را به طور مشترک دارا هستند، دهه‌های متوالی مورد بحث بوده است. آنها از لحاظ نژادی تا اندازه‌ای به نژادهای اوایل دوره سوم زمین شناسی شباهت دارند. اجداد مشترک آنها که متعلق به دهها میلیون سال پیش هستند، به طور گسترد‌ه‌ای در اروپا آسیا یافت می‌شوند. سنگواره‌های پاندای قرمز در چین، شرق انگلستان و غرب کشف شده‌اند و بتازگی محققان تعدادی از سنگواره‌ها را که تصور می‌کنند گونه جدیدی از پاندای قرمز باشد در امریکای شمالی پیدا کرده‌اند. پاندای قرمز بومی آسیای جنوب شرقی در امتداد نیم دایره‌ای متشکل از تپه‌ ماهورهای رشته کوه هیمالیا از غرب نپال، از جنوب تبت و بوتان و از شمال غربی هند و از شرق به مناطق کوهستانی برمه (میانمار) و برخی از رشته کوه‌های ایالتی از چین هستند. رشته کوه‌های هنگخوان‌ (Hengduan) چین در اوایل دوره یخبندان پناهگاه امنی برای پانداهای قرمز و دیگر حیوانات به شمار می‌آمده است.
  پانداهای قرمز پراکندگی گسترده‌ای از شمال شرقی چین تا جنوب غربی هندوستان دارند.

پانداهای قرمز در آب و هوایی متعادل بین 10 تا 25 درجه سانتی‌گراد زندگی می‌کنند که در طول سال تغییر دمای کمی دارد و دمای بالای 25 درجه را نمی‌توانند تحمل کنند. در نتیجه پانداهای قرمز در طول روزهای گرم زیر سایه درختان می‌خوابند و روی شاخه‌های دو شاخه دراز کشیده و یا به صورت مچاله شده و در حالی که با دم خود، صورتشان را می‌پوشانند در شکاف درختان می‌خوابند و هنگام غروب و صبح‌های زود به دنبال غذا می‌روند. آنها مناطق کوهستانی پردرخت در بلندی‌های 1800 تا 4800 متر را برای زندگی ترجیح می‌دهند و با پانداهای عظیم‌الجثه در یک مکان زندگی می‌کنند. پانداهای قرمز برای زندگی از درختان توخالی قدیمی و حفره‌های سنگی امن استفاده می‌کنند. بسیاری از پانداهای قرمز در باغ وحش‌های سراسر دنیا اسیر هستند.

[ چهارشنبه ٦ امرداد ۱۳۸٩ ] [ ٩:٥۳ ‎ق.ظ ] [ مژگان. ف ف ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

ترانه ی ما ترانه ی بیهودگی نیست چرا که عشق حرفی بیهوده نیست.
موضوعات وب
RSS Feed