موج اف
 
پيوندهای روزانه

روز جهانی کورش کبیر 7 آبان ماه (Cyrus Day)

۷ آبان ماه مطابق با بیست و نهم اکتبر روز جهانی کوروش (سایرس دی) نام گذاری شده است که از دیر باز پارسیان، یهودیان، دوستداران حقوق بشر و هواداران اداره جهان به صورت ملل مشترک المنافع آن را گرامی می دارند و رعایت می کنند.
این روز به مناسبت تکمیل تصرف امپراتوری بابل به دست ارتش ایران (اکتبر سال ۵۳۹ پیش از میلاد) و پایان دوران ستمگری در دنیای باستان برقرار شده است . ۲۵۴۴ سال پیش در همین ماه اعلامیه تاریخی کوروش بزرگ در زمینه حقوق افراد و ملل انتشار یافته بود که نخستین سنگ بنای یک دولت مشترک المنافع جهانی و هر سازمان بین المللی بشمار می آید.

کورش پس از به قدرت رسیدن تمامی اقوام آریایی را در زیر یک درفش واحد و در یک سرزمین واحد که آنرا ( ایرینا اخشترس ) به معنی سرزمین آریاییان که بعد ها به ( آریانا و ایران ) تبدیل شده  جمع می کند و نخستین امپراطوری جهان را بنیاد می نهد . کورش بنیاد گزار نخستین بیانیه حقوق بشر در تاریخ است که ماکت منشور آزادی مللش هم اکنون بر سر در سازمان ملل می باشد .

کورش ۲۷۰۰ سال پیش به آزادی افکار احترام می گذاشت و سرزمینی آباد با ده ها قومیت و ادیان مختلف بنا نهاد . وی پس از آزادی یهودیان بابل آنها را به سرزمینشان فرستاد ومعبدی بزرگ در اورشلیم برایشان بنیاد نهاد تا در سرزمینشان به پرستش خدای خود بپردازند . وی پس از ورود به بابل با اینکه یکتا پرست بود و اهورامزدا را می پرستید با در دست داشتن ( مردوک ) خدای بابلیان به خدای آنان احترام گذاشت و معبد های ویرانشان را باز سازی نمود .

[ پنجشنبه ٦ آبان ۱۳۸٩ ] [ ٩:۱٩ ‎ب.ظ ] [ مژگان. ف ف ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

ترانه ی ما ترانه ی بیهودگی نیست چرا که عشق حرفی بیهوده نیست.
موضوعات وب
RSS Feed