موج اف
 
پيوندهای روزانه

آنگلا مرکل صدراعظم  آلمان

زندگینامه ی آنگلا مرکل

آنگلا دوروتئا مرکل (Angela Dorothea Merkel) در ۱۷ ژوئیه سال ۱۹۵۴در هامبورگ آلمان به دنیا آمد.


آنگلا دوروتئا مرکل (Angela Dorothea Merkel) در ۱۷ ژوئیه سال ۱۹۵۴در هامبورگ آلمان به دنیا آمد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، شخصیت محبوبی است و هم‌چون اوباما شناخته شده است. تایم پیشتر نیز مرکل را به عنوان قدرتمندترین زن جهان معرفی کرده بود. به گزارش نشریه‌ی آلمانی دی ولت، در حالی که صدراعظم آلمان در داخل آلمان به ضعف مدیریت ائتلاف سیاه - زرد (احزاب سوسیال مسیحی، دموکرات مسیحی و دموکراتیک آزاد) متهم است، مجله‌ی تایم اکنون وی را به عنوان قدرتمندترین زن اروپا معرفی می‌کند. به گزارش مجله‌ی تایم، آلمان با کار کوتاه مدت روی مساله بیکاری کمی که در این کشور وجود دارد توانست با بحران اقتصادی کنار بیاید و از بدهی‌های جدید و انبوه نیز خبری نیست. مرکل 52 ساله پـــایـیــز گــذشـتــه صـــــدراعــظــمــــی ‌بزرگترین اقتصاد اروپا را از آن خود کــرد. پیـروزی او همه را شگفت‌زده کـــرد، از رقـیـــب قدرتمندش گرهارد شرودر تا اعضای حزب خودش اتحاد دموکرات مسیحی‌ها. ‌ از آن زمان، مرکل، دانشمندی که سیاستمدار شد، رهبران جهان را تحت تاثیر خود قرار داده است، از جورج بوش رئیس جمهوری آمریکا گرفته تا تونی بلر، نخست وزیر انگلیس. ‌ اما او راه دشواری را در پیش دارد. میزان محبوبیت او از 80 درصد در اوایل سال جاری میلادی به 56 درصد رسیده است. این باعث شده تلاش‌های او برای اصلاح قانون - که قولش را داده بود - سخت‌تر از پیش شود. او قول داده بود در سیستم تامین اجتماعی و مالیات شرکت‌ها تغییرات عمده‌ای صورت گیرد.  البته نور امید هم سوسو می‌زند. سومین اقتصاد جهان که پنج سال در رکود به سر می‌برد، امسال 2 درصد رشد نشان داد. و مرکل همچنان طرح بازسازی اقتصاد آلمان را به پیش می‌برد. ‌ 

 

در مجله‌ی تایم آمده است: روش مرکل در اعمال قدرت که ترکیبی از پراگماتیسم، لیبرالیسم سوسیالیستی و اقرار به مبارزه با تغییرات جوی است، مناسب کشوری هم‌چون آلمان است که طی دهه‌های اخیر آموخته است که بدون جلب توجه، آرام و البته بزرگ و قدرتمندانه باشد.

 

پدرش کشیش و مادرش معلم بود. اندکی بعد از تولد، خانواده‌اش به آلمان شرقی مهاجرت کردند. در زمان تحصیل در دبیرستان همیشه شاگرد اول بود و در جوانی آرزو داشت روزی معلم شود.

آنگلا در سال ۱۹۷۳ در دانشگاه لَیپتسیگ به تحصیل فیزیک پرداخت و در سال ۱۹۷۸ به پایان رساند و دکترای خود را در مقطع شیمی فیزیکی در سال ۱۹۸۶ به دست آورد.

تا قبل از فروپاشیِ دیوار برلین مرکل جایگزین آخرین سخنگوی دولت آلمان شرقی بود. در سال ۱۹۹۰ مرکل عضو حزب مسیحی دموکرات شد و در پایان همین سال به عنوان نماینده این حزب وارد مجلس آلمان شد.

در ژانویه ۱۹۹۱ هلموت کهل (صدراعظم وقت آلمان) او را به عنوان وزیر بانوان و جوانان نامید و سپس وی پست خود را به وزیر محیط‌‌ ‌زیست، حفظ طبیعت و بالاًخره به امنیت راکتورها تغییر داد و این وزارت را تا سال ۱۹۹۸ که به قدرت گرفتن حزب سوسیال دموکرات آلمان به رهبری گرهارد شرودر انجامید، نگه‌داشت.

آنگلا مرکل در سال ۲۰۰۰ به عنوان دبیرکل حزبش انتخاب شد. با این وجود در سال ۲۰۰۲ ادموند شتویبر دبیر کل حزب مسیحی سوسیال آلمان که با دموکرات- مسیحی‌ها در پارلمان متحد است به عنوان نماینده دو حزب متحد برای صدر اعظمی کاندید شد.

این دو حزب با رهبرانشان (مرکل و شتویبر) بارها شرودر و سوسیال- دموکرات‌ها را به خاطر سیاست‌های غلط اقتصادی، افزایش بدهی‌های کشور و مهم‌تر از همه تعداد بسیار زیاد بیکاران مورد سرزنش قرار می‌دادند. با این وجود اتحاد آنها بار دیگر در سال ۲۰۰۲، بیشتر به خاطرسیاست‌های اشتباه آنها در مورد جنگ با عراق از ائتلاف سبز- قرمز به رهبری شرودر و یوشکا فیشر شکست خورد.

این سیاستمدار آلمانی، دبیرکل اتحادیه دموکرات مسیحی آلمان بوده و از ۲۲ نوامبر سال ۲۰۰۵، سرانجام بر طبق مذاکرات ائتلاف بزرگ، سوسیال- دموکرات‌ها به صدراعظمی مرکل و کناره‌گیری شرودر از سیاست رضایت دادند به شرط اینکه ۸ وزارتخانه بزرگ در دستان آنها باقی بماند. به این صورت آنگلا مرکل اولین صدراعظم زن در کشور آلمان معرفی شد

[ پنجشنبه ٢٤ دی ۱۳۸۸ ] [ ٩:۱۳ ‎ق.ظ ] [ مژگان. ف ف ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

ترانه ی ما ترانه ی بیهودگی نیست چرا که عشق حرفی بیهوده نیست.
موضوعات وب
RSS Feed