موج اف
 
پيوندهای روزانه

برج دوبی که بلندترین آسمانخراش جهان است ۳ ژانویه (۱۴ دی)افتتاح شد. بیل بیکر، مهندس سازه و عمران و یکی از  اعضای شرکت SOM (شیکاگو) این برج را طراحی کرده است.

بزرگترین برج دنیا


 اعضای شرکت SOM (شیکاگو) این برج را طراحی کرده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه شرکت إعمار، شرکت املاک معظمی که بخشی از آن تحت مالکیت دولت است و برج دبی،  این سازه سوزن‌مانند فولادی، شیشه‌ای و بتونی را ساخته است،‌ از افشای ارتفاع دقیق آن پرهیز کرده بود.

برج دوبی که بلندترین آسمانخراش جهان است ۳ ژانویه (۱۴ دی)افتتاح شد. بیل بیکر، مهندس سازه و عمران و یکی از  این شرکت که ظاهرا می‌خواهد تا آخرین لحظات حالت تعلیق در مورد برج دبی را حفظ کند، تنها گفته است که این برج  ارتفاعی بالای ۸۰۰ متر دارد که بسیار بالاتر از بلندترین آسمانخراش فعلی جهان، برج ۱۰۱ تایپه در تایوان است که ۵۰۸ متر ارتفاع دارد.

 بیل بیکر، مهندس سازه و عمران و یکی از اعضای شرکت SOM در شیکاگو که این برج را طراحی کرده است، گفت که  برج دوبی معیار جدیدی را ایجاد خواهد کرد.

 او گفت: “ما فکر می‌کردیم که این برج اندکی بلندتر از بلندترین برج موجود جهان، برج ۱۰۱ تایپه می‌شود،‌ اما شرکت  إعمار به تقاضا برای بلندتر کردن برج ادامه داد،‌اما ما نمی‌دانستیم تا چه حدی می‌توانیم بالا برویم.

“ما می‌توانستیم ساختمان را مانند کوک کردن یک ابزار موسیقی، تنظیم کنیم. هر چه بالاتر می‌رفتیم، کشف می‌کردیم که با  انجام دادن این فرآیند… می‌توانیم به ارتفاع‌هایی بسیار بالاتر از حدی که فکر می‌کردیم در حد توانایی‌مان است، برسیم.”

 “ما از ساختن برج دوبی بسیار آموختیم. به نظر من اکنون می‌توانیم برج به ارتفاع یک کیلومتر را به آسانی بسازیم. من در مورد توانایی‌مان برای بالاتر رفتن خوش‌بین هستم.” 

  

 

 

بزرگترین برج دنیا

 

 

بزرگترین برج دنیا

 

بزرگترین برج دنیا

 

 

 

 

 

 

 

افتتاح بزرگترین برج جهان در دبی 

 

 

افتتاح بزرگترین برج جهان در دبی

 

این برج ۱۶۰ طبقه که از ۳۳۰ میلیون متر مکعب بتون و ۳۱۴۰۰ تن فولاد ساخته شده است، را می‌توان از فاصله ۹۵  کیلومتری دید. برج دوبی ۵۷ آسانسور دارد که افراد را به ۱۰۴۴ آپارتمان و ۴۹ فضای اداری و نیز یک هتل با نشان جورجیو آرمانی  منتقل می‌کند. یک طراحی مارپیچی Y مانند این برج را آدریان اسمیت معمار SOM انجام داده است، برای حمایت از هسته ساختاری  برج، که با بالاتر رفتن باریک می‌شود، به کار رفته است. در ارتفاع بالاتر برج به یک ساختار فولادی بدل می‌شود که منار مخروطی عظیمی در راس آن قرار گرفته است. در مراحل نهایی ساختمان برج، بتون تا ارتفاع ۶۰۵ متری بالا کشیده شد، که یک رکورد جهانی به حساب می‌آید.

 جرج افستاتیو، مدیر اصلی پروژه در SOM گفت که شکل Y سه پایه، یک قاعده پایدار برای برج فراهم می‌آورد.

او گفت: “ما از این طراحی پایه‌ای را انجام دادیم و ارجاعاتی به هندسه اسلامی و قوس‌های زاویه‌دار به کار بردیم…و در  حالیکه با این شکل به صورت عمودی به بالا می‌رفتیم، آن را باریک کردیم تا با مسئله باد در ارتفاعات بالا مقابله کنیم.”

تخمین زده می‌شود ساختن برج دوبی که در سال ۲۰۰۴ آغاز شد، یک میلیارد دلار هزینه داشته است.این پروژه را شرکت مهندسی و ساختمان سامسونگ کره جنوبی، گروه بیسیکس بلژیک و شرکت عرب‌تک امارات متحده  عربی اجرا کردند.

 این آسمانخراش در مرکز یک منطقه خرید جدید ۲۰ میلیارد دلاری قرار گرفته است که شامل ۳۰۰۰۰ آپارتمان و یک   مجتمع بزرگ فروشگاهی است که گفته می‌شود با فضایی برای ۱۲۰۰ مغازه بزرگترین مرکز خرید مسقف جهان است.

[ سه‌شنبه ٦ بهمن ۱۳۸۸ ] [ ۱٢:٢۱ ‎ب.ظ ] [ مژگان. ف ف ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

ترانه ی ما ترانه ی بیهودگی نیست چرا که عشق حرفی بیهوده نیست.
موضوعات وب
RSS Feed