شب یدا

صدای پای یلدا آرام آرام به گوش می رسد . پدربزرگها و مادر بزرگها خانه را برای استقبال از فرزندان می آرایند و فرزندان و نوه ها نیز از آن سوی برای دیدار بزرگان خانواده بی قرارند .

برگزاری مراسم یلدا ، آیینی خانوادگی است و گردهمایی ها به خویشاوندادن و دوستان نزدیک محدود میشود .

ایران کشوری با فرهنگی غنی است که مردمانشبنا به ذوق و  سلیقه و طبیعت منطقه ای که در آن زیست می کنند هر یک برای برگزاری سنتهای کهن آداب خاص خود را دارند 

 آیین شب یلدا یا شب چله، خوردن آجیل مخصوص ، هندوانه، انار و شیرینی و میوه های گوناگون است که همه جنبه نمادی دارند و نشانه برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستند.

فال حافظ و شاهنامه خوانی


یکی دیگر از رسم های شب یلدا، «فال حافظ گرفتن»  است اگر رسم ها و آیین های دیگر یلدا را میراثی از فرهنگ چند هزار ساله بدانیم ولیفال حافظ گرفتن در شب یلدا در سده های اخیر به رسم های شب یلدا افزوده شده است.

  شاهنامه خوانی و قصه گوییپدربزرگ و مادربزرگ دور کرسی برای کوچکترها نیز از آیین های یلدا است که خاطراتشیرینی برای بزرگسالی آنها فراهم می آورد.

ایرانیان قدیم شادی ونشاط را از موهبت های خدایی و غم و اندوه و تیره دلی را از پدیده های اهریمنی میپنداشتند. مراسم نوروز، جشن مهرگان، جشن سده، چهارشنبه سوری و شب یلدا و سنت های  دیگر در واقع بیانگر این حقیقت است که ایرانیان پس از رهایی از بیدادگری و ستم بهشکرانه بازیافتن آزادی، جشن برپا می ساختند و پیروزی نیکی بر بدی و روشنایی برتاریکی و داد بر ستم را گرامی می داشتند.

شب یلدا نیز یکی از این موارد است. دردوران کهن، شب مظهر تاریکی و تباهی و وحشت بوده و اغلب سعی می کردند که شب هنگام باافروختن آتش و افزودن نور، خانه روشن باشد. تا پلیدی و تباهی در آن راه نیابد. شبیلدا طولانی ترین شب ها است. یعنی تسلط تاریکی بر زمین از تسلط نور خورشید وروشنایی می کاهد. و چون فردای این شب روشنایی بر ظلمت غالب و روز طولانی می شود،ایرانیان تولد دوباره خورشید را که مظهر روشنایی است جشن می گیرند.  

در ایران کهن هر یک از سی روز ماه، نامیویژه دارد، که نام فرشتگان است. نام دوازده ماه سال نیز در میان آنهاست. در هر ماهروزی را که نام روز با نام ماه یکی باشد، جشن می گرفتند .

شب یلدا

دی ماه، در ایران کهن، چهار جشن، وجود داشت. نخستین روز دی ماه و روزهای هشتم، پانزدهم و بیست و سوم، سه روزی که نام ماه و نام روز یکی بود. و در این سی روز ماه، سه روز آن «دی» نام دارد و هر سه روز را در گذشته جشن می گرفتند. امروز از این چهار جشن تنها شب نخستین روز دی ماه، یا شب یلدا را جشن می گیرند، یعنی آخرین شب پاییز، نخستین شب زمستان، پایان قوس، آغاز جدی و درازترین شب سال.

یلدا از نظر معنی معادل با کلمه نوئل از ریشه ناتالیس رومی به معنی تولد است و نوئل از ریشه یلدا است .

واژه یلدا سریانی و به معنی ولادت است . ولادت خورشید ( مهر و میترا )  و رومیان آن را ( ناتالیس انویکتوس ) یعنی روز ( تولد مهر شکست ناپذیر ) نامند.

/ 2 نظر / 5 بازدید
فرید جونت

یلدا یعنی من.یلدا یعنی تو.یلدا یعنی ما.یلدا یعنی درازای عشق بی همتای من به تو.یلدا یعنی تداعی بخش شیرین ترین لحظه زندگی برای من.یلدا یعنی تولدی فصلی نو برای ما. عزیزم عمرت,شادیهایت,درکنارم بودنت به بلندای یلدا باد.

امیر کاسی

درود!مژگان عزیز! سپاس از نوشتار زیبایت.بسیار آموختم.فقط با عرض پوزش در عنوان این نوشتار حرف " ل" جا افتاده .به همسر زیبا و خسته ات سلام برسان!