‌تولدی دیگر برای پاییز صحرا

هشتم اردیبهشت برابر با زادروز «جمیله شیخی» بازیگر ایرانی است. او در چنین روزی در سال 1309 زاده شد و در خرداد سال 1380 درگذشت. او در دوران کار هنری خود در چندین فیلم سینمایی، سریال تلویزیونی و تاتر به ایفای نقش پرداخت. جمیله شیخی با بازی در فیلم های «لیلا» و مسافران سیمرغ بلورین جشنواره ی فجر را از آن خود کرد.

«جمیله شیخی» در هشتم اردیبهشت سال 1309 در زنجان زاده شد. وی از کودکی به تشویق پدرو مادرش که خانواده‌ای فرهنگ‌دوست بودند در نمایش‌های مدرسه بازی می‌کرد و در دبیرستان به شرکت در جلسات انجمن ادبی و اجرای نمایش می‌پرداخت. جمیله تحصیلاتش را تا دیپلم ادامه داد و از سال 1336 فعالیت هنری خود را با بازیگری زیر نظر «شاهین سرکیسیان» و دکتر «مهدی فروغ» شروع کرد.

شیخی در اداره‌ی هنرهای دراماتیک با کمک افرادی چون «عزت‌اله انتظامی»، «عباس جوانمرد»، «جعفر والی»، «محمدعلی کشاورز» و «حمید سمندریان» تاتر جدیدی را بنا نهادند و زمانی که هنر نمایش در ایران روبه رکود می‌رفت، این گروه مردم را بار دیگر با تاتر راستین آشتی دادند.

از معروف‌ترین نمایش‌‌هایی که جمیله شیخی در آن دوران بازی کرده است می‌توان به «ملاقات با بانوی سالخورده» (حمید سمندریان)، «از پشت شیشه‌ها» (اکبر رادی) و «بن بست» (علی نصیریان) اشاره کرد. او سپس بازی در تعدادی از نمایش‌های تک پرده‌ای را نیز برای تلویزیون آغاز کرد و توانست بعد از چندی دکترای افتخاری تاتر را دریافت کند.

شیخی در سال 1354 به دعوت «نصرت کریمی» در نخستین فیلم سینمایی‌اش با نام  «خانه خراب» ظاهر شد و دومین فیلمش  «قرنطینه» (مسعود اسداللهی) را پس از انقلاب در 1358 بازی کرد که تولید آن تا 1361 طول کشید و در 1362 نمایش داده شد.

او در دهه‌ی 1360 هم زمان با بازی در فیلم‌هایی مانند:  «پرنده کوچک خوشبختی» (پوران درخشنده) و «پاییزان» (رسول صدرعاملی)، فعالیت خود را در نمایش‌های تلویزیونی نیز گسترش داد. جمیله شیخی که در سال 1356 برای نخستین بار در مجموعه تلویزیونی «لحظه» بازی کرده بود، بعدها در سریال‌های دیگری ظاهر شد. که از مشهورترین آن‌ها می‌توان به «پاییز صحرا»، «پدرسالار» و «تولدی دیگر» اشاره کرد.

به یادماندنی‌ترین نقش سینمایی‌اش در فیلم «مسافران» (بهرام بیضایی) بود که سیمرغ بلورین جشن‌واره فجر را برایش به ارمغان آورد. شیخی پنج سال بعد نیز برای نقش آفرینی در فیلم  «لیلا» (داریوش مهرجویی) یک سیمرغ بلورین دیگر از جشن‌واره فجر دریافت کرد و اما آخرین بازی او در فیلم «کاغذ بی خط» (ناصر تقوایی) در سال 1380 بود که به آخرین تصویر از این بانوی هنرمند در سینما مبدل شد.

جمیله شیخی که مادر «آتیلا پسیانی» بازیگر ایرانی نیز بود، سرانجام در پنجم خرداد سال 1380 در اثر عارضه قلبی درگذشت.

/ 8 نظر / 23 بازدید
همايون

سلام دوست خوبم خدا تمامي رفتگان مخصوصا هنرمندان ما را رحمت فرمايد تشكر [لبخند][گل][گل][گل][گل][گل]

نم نم

[گل]

راهی

سلام مژگان جون من نمی دونستم مادر آتیلا ست چه جالب!

طاهره

سلام عزیزم خوبی؟ چیکارا میکنی؟ جمیله شیخی من صداشو دوست داشتم آپم دختر بدو بیا

دخترباران

خدارحمتش کنه بازیش فوق العاده بود. مخصوصا تو پاییز صحرا...[گل]

رها

جقدراطلاعاتتون جامع و عالی بود.ممنون واقعا استفاده کردم .